Nar Günlüklerinde Ne Oluyor?


Günlük sıkılmaz, yargılamaz, dayanması zor olanı senin adına taşır

Biz burada veya başka bir yerde yazmak istedikçe sırtımızı bir ağaca dayayıp zaten yazacağız. Yazmak öyle ucuz öyle kolay bir eşlikçi ki, bunun için herhangi bir etkinliğe katılmanıza gerek de yok. 

Bu kadınların bir mutfak masasında buluşması. Birlikte ve yalnız yazması.

Kurabiyemizi pişiriyor, bir mum yakıyor veya sevdiğimiz bir şarkıyı çalıyoruz

Ya da canımız nerede, nasıl çekiyorsa oradayız. Yalnızca bir kalem ve bir defter yetiyor.

İçimizdeki asıl tohumu kendi gözümüzün ve gönlümüzün önüne çıkarmak için yazıyoruz

Tozu silmek, örümcek ağını kaldırmak için 

Dünyayı varlığımızla tam olarak doldurmak için 

Pinyataya vurur gibi yazıyoruz

Acele etmiyoruz, uslu değiliz, kimseyi memnun etmeye çalışmıyoruz ve izin almadan yazıyoruz. Yazdıkça, konuştukça, yoğurdukça ve tohumu buldukça gayet iyi ve yolumuzda olduğumuzu görüyoruz.

Nar günlüklerinde, üzerine çalışılmış, düşünülmüş 7 haftalık bir plan var. Okudum, çevirdim, yazdım, biraz terzilik yaptım. Biraz da nar inceledim. 

Bu, günlük yazmanın yalnızca kendi bedenimizin, dünyanın ve cevherimizin güzelliğini anlayıp ortaya çıkarmayı hedefleyen bir çeşidi. Eksiğimizi gediğimizi, travmamızı çok bulduk, teşekkürler. Bu yalnızca vahşi, orman meyveli yanlarımızı bulma ve kutlama günlüğü. Çünkü yaralarımız bize merhamet kazandırabilir ama en iyi yanımızı gördükçe güçleniriz, dünyaya hizmetimizi de buradan yaparız.

Ben bu çerçevede yazma soruları ortaya koyuyorum, dileyen başka bir şey de yazabiliyor. 

Ayrıntılar bir önceki postta

Fotoğraf: David İskender

Ben kimdim peki? Ben Hilal. Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. Sola Unitas'ta Koçluk eğitimi, Odtü'de iki ayrı dönem yaratıcı yazarlık eğitimi ve dünyanın çeşitli üniversitelerinden uzaktan eğitimle yazının sanat terapisi aracı olarak kullanılmasına dair dersler aldım. Pennebaker ve Ira Progoff'un çalışmalarını inceledim. 13 yaşımdan beri günlük, 28 yaşımdan beri blog yazıyor, yazının fonksiyonları ve yaratıcılık üzerine okuyor, düşünüyorum. 

Yorumlar